Opony AT – All Terrain

Opony 4x4 - All Terrain

Opony terenowe klasy AT (All Terrain) to w większości opony całoroczne, które z powodzeniem można stosować zarówno latem jak i zimą. Mieszanka gum w oponach tego typu jest tak dobierana by zawpenić odpowiednie bezpieczeństwo i skuteczność w terenie zarówno przy wysokich i niskich temperaturach.

Opony terenowe z segmentu opon AT są szczególnie popularne i często wybierane przez fanów off-roadu. Składa się na to przede wszystkim ich uniwersalne przeznaczenie. Wiele producentów opon AT podkreśla stosunek procentowy określający ich przeznaczenie np. 20/80 oznacza, że w 20% są one przeznaczone na drogę asfaltową a w 80% na teren: piaszczysty, kamienisty oraz lekkie błoto. To oznacza, że auto terenowe spokojnie może dojechać drogą asfaltową do terenu off-roadowego a na stępnie bez konieczności zmany opon wjechać w teren, gdzie opony spełnią swoją rolę.

Zalety opon AT

  • uniwersalność jeśli chodzi o przeznaczenie
  • oszczędność wydatków – jeden komplet opon używany przez cały rok
  • poprawne zachowanie w każdych warunkach – zarówno na asfalcie jak i w terenie
  • wytrzymała i przemyślana konstrukcja, która implikuje powyższe zalety
  • dobra trakcja w terenie piaskowym i kamienistym

Wady opon AT

  • słaba trakcja w błotnistym terenie – opony tej klasy nia mają odpowiednio głębokiego bieżnika, radzą sobie jedynie z małym błotem
  • słabe samooczyszczanie bieżnika z zanieczyszczeń – błota i kamieni
  • uniwersalność może być wadą dla wymagających off-roadowców – opony stworzone na cały sezon i do każdych warunków mogą nie być wystarczająco dobre do konkretnych zadań terenowych

Wnioski

Opony 4×4 klasy All-Terrain są często używane przez początkujących off-roadowców lub tych, którzy używają swojego auta zarówno na jazdę po mieście jak i na weekendowe wypady poza miasto. Często w tego typu opony wyposażają swoje auta kierowcy SUV’ów, które też nie są stricte terenowymi samochodami, ale radzą sobie w średnich warunkach off-roadowych.

Przykładowe opony AT

BF Goodrich AT Malatesta Koala Toyo Open Country AT
BF Goodrich AT Malatesta Koala Toyo Open Country AT