Jak utrzymać auto w dobrej kondycji?

Regularne przeglądy i odpowiednia konserwacja są warunkiem prawidłowego funkcjonowania każdego samochodu. Jego rodzaj i przeznaczenie nie mają tu znaczenia: brak systematycznej troski może zniszczyć zarówno elegancką limuzynę czy wygodne auto rodzinne, jak i najwytrzymalsze pojazdy off-road. Dlatego niezwykle ważne jest, by poznać potrzeby swojego samochodu i konsekwentnie dokonywać wszelkich potrzebnych napraw, dzięki czemu nasze terenowe auto posłuży długo i będzie niezawodne.

Podstawową kwestią jest sprawdzenie auta przed zakupem. Jest to szczególnie istotne w przypadku kupowania używanego pojazdu, ponieważ nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach był on eksploatowany przez poprzedniego właściciela. Powinno się zacząć od sprawdzenia napędu na cztery koła: czy samochód go posiada (to nie żart!) oraz czy działa on prawidłowo. W tym celu należy najpierw sprawdzić dokumentację – zwłaszcza numer VIN. Następnie trzeba dokonać testu praktycznego: dobrym sposobem jest ostry start na śliskim terenie. Jeśli napęd na obu osiach funkcjonuje jak należy, samochód powinien ruszyć bez problemu, nie wydając dodatkowych dźwięków i nie wyświetlając ostrzeżeń.

Auto powinno mieć także nieprzeciekające podwozie, a także takie same (lub dopasowane do siebie) opony na wszystkich kołach. Należy również sprawdzić, czy karoseria nie rdzewieje i czy stan innych części (na przykład wahaczy, osi i reszty elementów, które łatwo ulegają korozji) jest zadowalający. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na podzespoły, które w samochodach terenowych mają charakterystyczne funkcje i przystosowanie – zwłaszcza skrzynię biegów, systemy chroniące przed niekorzystnymi warunkami (na przykład snorkel) oraz wspomniany wcześniej napęd na cztery koła.

Kolejną sprawą jest odpowiednia konserwacja samochodu. Do podstawowych kwestii należy regularna wymiana oleju w silniku, skrzyni rozdzielczej, dyferencjałach oraz sprzęgle sterującym. Pozwala to na wydłużenie żywotności napędu, który w tego typu autach jest mocno obciążony. Należy także systematycznie wymieniać części eksploatacyjne pojazdu, takie jak klocki i tarcze hamulcowe, rozrząd, akumulator, filtr paliwa i powietrza oraz ogumienie. Poza tym, powinno się zachować zalecane odstępy czasowe między przeglądami, a jeśli pojawi się konieczność naprawy – nie czekać z nią. Części do samochodów terenowych nie są tanie, jednak odwlekanie reperacji może nie tylko jeszcze podwyższyć jej koszty, ale nawet spowodować poważne usterki, które całkowicie wyłączą pojazd z użytkowania.